Jak dbać o auto zimą - sprawdź, o czym pamiętać i w co się zaopatrzyć

Wilgoć, mrozy, gołoledź i szybko zapadający zmierzch – nadszedł najtrudniejszy okres dla kierowców. Na czas zimy warto zaopatrzyć auto w niezbędne akcesoria, a także odpowiednio zadbać o nasz pojazd. Dzięki temu nie będą mu straszne ani niskie temperatury, ani sól na drogach i ryzyko korozji.

2018-12-19

Okres przedświąteczny to czas przygotowań i porządków. Warto uwzględnić w nich także nasz samochód. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, zanim spadnie pierwszy śnieg, nie będziemy musieli martwić się na wiosnę o jego stan techniczny.

Od czego zacząć?

Jest wiele czynności, o które możemy zadbać jeszcze zanim temperatura spadnie poniżej zera. Najważniejszą z nich jest wymiana opon z letnich na zimowe – powinniśmy zrobić to, gdy tylko temperatury zaczną utrzymywać się przez kilka dni z rzędu na poziomie poniżej 7 stopni. Grudzień to zatem ostatni dzwonek, aby dokonać wizyty w serwisie lub u wulkanizatora. Wymiana ogumienia zapewni nam zdecydowanie lepszą przyczepność na oblodzonej, śliskiej drodze – o czym pisaliśmy tutaj.

Wymiana opon to jednak dopiero pierwsza z wielu czynności, jakie powinniśmy podjąć, zanim zaskoczą nas śnieżne dni. Warto także pomyśleć o elementach znajdujących się pod maską samochodu.

Jak uniknąć problemów

Przede wszystkim zadbaj o stan akumulatora – przy niskich temperaturach jego pojemność gwałtownie spada, dlatego problemy z uruchomieniem silnika mamy częściej zimą, niż latem. Czynność tę najlepiej jest zlecić fachowcowi w serwisie, który podpowie nam, czy to już czas na wymianę akumulatora. Zaniedbanie tego elementu może skutkować problemami z odpaleniem auta i wówczas będziemy musili prosić kogoś o pomoc, podłączając się do innego samochodu poprzez kable rozruchowe.

Nie mniej istotne od tego, co pod maską, jest także to, co nad nią. Podczas wizyty na myjni dobrze jest dokładnie nawoskować samochód na gorąco. Dzięki temu podczas chlapy lub przy dłuższych podróżach, zabrudzenia nie będą przylegać do karoserii. Co jednak najważniejsze, unikniemy w ten sposób niszczącego działania soli. Ognisk korozji powinniśmy pozbyć się jeszcze przed nadejściem chłodnych dni, by zapobiec ich powiększaniu się.

Wymiana płynów

Warto też zawczasu sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych, szczególnie oleju. Zimą odpalamy silnik w niskich, niesprzyjających mu temperaturach, przez co wskazana jest jego dodatkowa ochrona. Jeśli zachodzi taka konieczność, należy także wymienić płyn chłodniczy – o takim zamiarze najlepiej poinformować mechanika podczas przeglądu samochodu.

Nie zapominajmy o płynie do spryskiwaczy, który znacząco poprawia widoczność w trudnych warunkach pogodowych. Jeśli letniego zostało już niewiele, możemy zmieszać go z zimowym. Alternatywą jest zakup odpowiedniego koncentratu zimowego, dzięki któremu unikniemy wymiany całej zawartości zbiornika na płyn. Przy okazji zerknijmy też na stan piór wycieraczek, by nie zawiodły nas, gdy szyby pokryje szron.


Co robić, gdy już nadejdzie zima?

1. Jeśli możesz, auto chowaj do garażu – nie warto wystawiać go na nadmierne działanie zimna i wilgoci, tym bardziej, że ulicami poruszają się pługopiaskarki, które mogą uszkodzić zaparkowane przy krawężnikach samochody odpryskami.

2. Unikaj myjni w mroźne dni – chcąc wyczyścić auto, wybierz dzień, kiedy temperatura będzie dodatnia. Możesz też poszukać myjni zadaszonej, albo wybrać się na automatyczną, z funkcją osuszania. Jeśli jednak przyzwyczajony jesteś do myjni ręcznej, pamiętaj, by po myciu dokładnie samochód wytrzeć. Przed myciem zabezpiecz zamki i uszczelki wazeliną lub silikonem, by uniknąć problemów z ich zamarzaniem.

3. Zadbaj o suche wnętrze – zimą wprowadzamy do samochodu dużo wilgoci, którą ciężko jest w naturalny sposób odprowadzić. Zacznij od wymiany dywaników na gumowe. Dzięki temu wodę ociekającą z butów można będzie łatwo wylać na zewnątrz, nie pozostawiając w środku zawilgotniałego materiału. Na czas zimy warto też postawić w samochodzie pochłaniacz wilgoci, który zapobiegnie nadmiernemu parowaniu szyb.

Co warto mieć pod ręką?

  1. szufelka i saperka – przydadzą się do odśnieżania, jeśli samochód zaparkujemy na nierównym terenie,

  2. miotełka i skrobaczka – niezbędnik kierowcy, który nie może pozwolić sobie na parkowanie w garażu,

  3. zapas płynu zimowego – ten zimą kończy się częściej, niż paliwo,

  4. kable rozruchowe – warto je mieć, jeśli istnieje ryzyko, że akumulator nas zawiedzie,

  5. pochłaniacz wilgoci – wystarczy drobny woreczek ze spacjalnym granulatem, aby uniknąć całkowicie zaparowanego wnętrza,

  6. linka holownicza – warto mieć ją przy sobie zawsze, ale zwłaszcza zimą.

Całoroczna opieka

Warto pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć auto na zimę. Trzeba jednak pamiętać, by nie zaniedbywać odpowiedniej pielęgnacji samochodu przez cały rok. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się nim przez dłuższy czas.

Czytaj także...


wynajem długoterminowy aut, auto w leasingu, auto w abonamencie, abonament na auto, flota dla firm

Abonament i leasing – czym się różnią?

Przedsiębiorcy mają do wyboru wiele sposobów na pozyskanie samochodów firmowych. Do tej pory najczęściej wybieranymi były leasing oraz kupno auta, jednak zaczyna się to zmieniać. Opcja auta na abonament przekonuje do siebie coraz więcej firm, którym zależy przede wszystkim na zwiększeniu mobilności oraz optymalizacji kosztów. Dodatkowo przedsiębiorcy nie muszą się martwić nieprzewidzianymi kosztami ani wykupem.

2018-09-26 czytaj dalej

Skąd wzięła się Škoda - 10 ciekawostek o popularnej marce

Škoda jest jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków marką. Czeski producent samochodów działa na rynku motoryzacyjnym już od 122 lat. Z okazji Miesiąca Škody w Autoflix.pl prezentujemy kilka ciekawostek o jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się marek motoryzacyjnych, o których z pewnością do tej pory nie wiedzieliście!

2019-04-09 czytaj dalej

Dlaczego samochód zimą pali więcej i jak tego unikać?

>Wielu kierowców zna ten problem – na jednym tankowaniu zimą przejedziemy znacznie krótszy dystans, niż latem. Apetyt silnika wzrasta, gdy tylko nadchodzą chłodniejsze dni. Istnieją jednak techniki, które pozwolą nam ograniczyć zużycie paliwa w chłodniejsze dni i warto o nich pamięć, nie tylko zimą.

2019-01-23 czytaj dalej

Jak dbać o auto zimą - sprawdź, o czym pamiętać i w co się zaopatrzyć

Wilgoć, mrozy, gołoledź i szybko zapadający zmierzch – nadszedł najtrudniejszy okres dla kierowców. Na czas zimy warto zaopatrzyć auto w niezbędne akcesoria, a także odpowiednio zadbać o nasz pojazd. Dzięki temu nie będą mu straszne ani niskie temperatury, ani sól na drogach i ryzyko korozji.

2018-12-19 czytaj dalej