Parowanie szyb w samochodzie - jak sobie z nim radzić?

Tegoroczna zima powoli zaczyna odpuszczać. Oznacza to, że okazji do skrobania oszronionych szyb będzie coraz mniej. Pojawia się jednak inny problem – nadchodzi czas roztopów, a wraz z nimi dużej wilgoci. Wraz z dużymi wahaniami temperatur oznacza to, że szyby w naszych samochodach będą parowały bardziej, niż zwykle. Sprawdź, jakie są tego przyczyny i jak przeciwdziałać temu zjawisku.


2019-02-19

Do samochodu wsiadamy zazwyczaj w pośpiechu. Ruszamy, nie zwracając na to, jakie warunki panują wewnątrz auta. Często już po chwili szyby zaczynają zachodzić parą, a to stanowi dla nas duże niebezpieczeństwo. Zwłaszcza w tym przypadku lepiej jest więc zapobiegać, niż leczyć – niewielka widoczność zarówno szyby przedniej, jak i bocznych, może łatwo doprowadzić do wypadku.

Co wywołuje parowanie szyb w samochodzie?

 1. Wilgoć – zimą i wczesną wiosną wnosimy jej do auta bardzo dużo, nie tylko pod butami, ale także na okryciach wierzchnich.

 2. Zabrudzone szyby – myjąc samochód, bardzo często zapominamy przetrzeć szyby od środka. Tymczasem wszelkie zabrudzenia i przetłuszczenia szyb powodują szybsze osadzanie się na nich pary wodnej.

 3. Wyeksploatowane uszczelki – każda nadprogramowa szczelina w samochodzie zwiększa możliwość dostawania się do niego niechcianej wilgoci, zatem mocno zużyte uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika z pewnością wymagają od nas większej dbałości.

 4. Nieprawidłowa obsługa nawiewów – istnieje o wiele większe ryzyko zaparowania samochodu, jeśli powietrze nie jest pobierane z zewnątrz i krąży cały czas w ramach zamkniętego układu kabiny auta.

 5. Zapchany filtr przeciwpyłkowy – znajduje się w podszybiu i odpowiedzialny jest za powstrzymywanie pyłków oraz niwelowanie zapachów. Odkładają się w nim jednak woda, brud, stare liście itp., które zwiększają poziom wilgoci w aucie. Warto więc regularnie zwracać uwagę na jego stan.

 6. Uszkodzona nagrzewnica – jeśli w samochodzie gromadzi nam się dużo wilgoci, a jednocześnie ze zbiornika ubywa płynu chłodniczego, oznacza to poważniejszy problem z nagrzewnicą. Wówczas trzeba nastawić się na wizytę w serwisie.

Docelowo zaparowaną szybę można szybko przetrzeć szmatką lub irchą. Jest to metoda najszybsza, jednak nie powinniśmy polegać wyłącznie na niej. Pozbędziemy się w ten sposób nadmiaru wilgoci, ale nie źródła problemu. Warto zatem zastanowić się z wyprzedzeniem, co powoduje osadzanie się nadmiaru pary na szybach oraz minimalizować sposoby na dostanie się wilgoci do wewnątrz auta.

Sposoby na zaparowane szyby:

 1. Klimatyzacja – jeśli ją mamy, korzystajmy z niej nawet przy włączonym ogrzewaniu. Kierując nawiew na szybę czołową i boczne, szybko pozbędziemy się wilgoci, a dodatkowo otworzymy w ten sposób dopływ powietrza z zewnątrz, co szybko zniweluje problem osadzania się pary na szybach. Powietrze pochodzące z układu klimatyzacji jest już przefiltrowane i osuszone, dzięki czemu nadmiar wilgoci zostaje szybko zniwelowany.

 2. Zwykły nawiew – jeśli nie mamy klimatyzacji w samochodzie, skorzystajmy z tradycyjnego nawiewu. Wystarczy choć na chwilę włączyć go, uchylając jednocześnie szyby, by wilgoć miała ujście z wnętrza auta.

 3. Gumowe dywaniki – na okres zimowy warto zastąpić nimi welurowe, aby wilgoć nie wsiąkała w wykładzinę. Jeśli nanieśliśmy do wnętrza auta dużo wilgoci pod butami, warto przed opuszczeniem samochodu wylać nadmiar wody z dywaników.

 4. Czyste auto – zbędne rzeczy pozostawiane pod siedzeniami i w schowkach często gromadzą w sobie niechcianą wilgoć. Pamiętajmy też o ścierkach po wizycie na myjni – nie zostawiajmy ich w bagażniku, tylko zabierzmy ze sobą do wysuszenia.

 5. Pochłaniacze wilgoci – zawierają higroskopijne kryształy soli, absorbujące nadmiar wody z otoczenia. Jeśli problem osadzania się pary na szybach jest bardzo dokuczliwy, warto sprawić sobie taki pochłaniacz.

 6. Środki chemiczne – różnego rodzaju spraye do szyb i tapicerki to bardzo skuteczny sposób walki z parowaniem szyb. Należy jednak pamiętać, by przed ich zastosowaniem najpierw dobrze wysprzątać samochód oraz umyć szyby od wewnątrz.

Sposobów na walkę z parującymi szybami jest wiele. Zanim jednak zaczniemy przeciwdziałać wilgoci, pozbądźmy się tej już istniejącej. Przede wszystkim warto regularnie wietrzyć auto, a jeśli mamy możliwość jego garażowania, zostawmy w nim czasem uchylone szyby. Wilgoć skutecznie odparuje, a temperatury w kabinie i na zewnątrz wyrównają się. Można także zastosować domowe sposoby, takie jak wyłożenie wnętrza gazetami, wstawienie do samochodu pojemnika z solą lub wysypanie żwirku dla kota na dywaniki.

Kluczem do sukcesu jest natomiast regularne dbanie o czystość szyb. Dzięki temu nie będą zachodzić parą, a to poprawi nasze bezpieczeństwo na drodze. Zwalczając poziom wilgoci w aucie, niwelujemy również prawdopodobieństwo powstawania szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.Czytaj także...


Skąd wzięła się Škoda - 10 ciekawostek o popularnej marce

Škoda jest jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków marką. Czeski producent samochodów działa na rynku motoryzacyjnym już od 122 lat. Z okazji Miesiąca Škody w Autoflix.pl prezentujemy kilka ciekawostek o jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się marek motoryzacyjnych, o których z pewnością do tej pory nie wiedzieliście!

2019-04-09 czytaj dalej

Jak dbać o auto zimą - sprawdź, o czym pamiętać i w co się zaopatrzyć

Wilgoć, mrozy, gołoledź i szybko zapadający zmierzch – nadszedł najtrudniejszy okres dla kierowców. Na czas zimy warto zaopatrzyć auto w niezbędne akcesoria, a także odpowiednio zadbać o nasz pojazd. Dzięki temu nie będą mu straszne ani niskie temperatury, ani sól na drogach i ryzyko korozji.

2018-12-19 czytaj dalej

Leasing czy najem? Praktyczne porady, które pozwolą Ci podjąć decyzję

Na polskim rynku wciąż istnieje wiele mitów na temat leasingu i abonamentu. Przez to wielu klientów wciąż waha się, jaką formę finansowania wybrać, by nie przepłacić. Warto więc rozłożyć obie opcje na czynniki pierwsze i przemyśleć, która z nich najlepiej wpisze się w nasze oczekiwania.

2018-11-29 czytaj dalej

Parowanie szyb w samochodzie - jak sobie z nim radzić?

Tegoroczna zima powoli zaczyna odpuszczać. Oznacza to, że okazji do skrobania oszronionych szyb będzie coraz mniej. Pojawia się jednak inny problem – nadchodzi czas roztopów, a wraz z nimi dużej wilgoci. Wraz z dużymi wahaniami temperatur oznacza to, że szyby w naszych samochodach będą parowały bardziej, niż zwykle. Sprawdź, jakie są tego przyczyny i jak przeciwdziałać temu zjawisku.

2019-02-19 czytaj dalej