Abonament i leasing – czym się różnią?

Przedsiębiorcy mają do wyboru wiele sposobów na pozyskanie samochodów firmowych. Do tej pory najczęściej wybieranymi były leasing oraz kupno auta, jednak zaczyna się to zmieniać. Opcja auta na abonament przekonuje do siebie coraz więcej firm, którym zależy przede wszystkim na zwiększeniu mobilności oraz optymalizacji kosztów. Dodatkowo przedsiębiorcy nie muszą się martwić nieprzewidzianymi kosztami ani wykupem.

2018-09-26

Zdecydowana większość samochodów osobowych sprzedanych w Polsce to samochody zakupione przez klientów instytucjonalnych, czyli firmy. Jak wskazują badania, największym wzrostem popularności w tej grupie cieszą się ostatnio samochody na abonament. Na tę opcję zdecydowało się o 25% więcej klientów, niż w zeszłym roku. Warto zatem sprawdzić, dlaczego tradycyjny leasing coraz częściej przegrywa z opcją wynajmu długoterminowego.

Spory wydatek

Podstawową wadą leasingu operacyjnego jest wysokość rat. Zazwyczaj są one większe, niż w przypadku takiego samego auta wziętego w formie abonamentu. Dodatkowo już na początku należy nastawić się na wniesienie określonego wkładu własnego. Na tym jednak wydatki się nie kończą, ponieważ zarówno przeglądy, jak i serwisowanie auta, pozostają po naszej stronie.

Na koniec umowy jesteśmy natomiast zobowiązani wykupem auta, które po takim okresie może być już awaryjne, a z pewnością nie jest już autem najwyższego standardu. Co więcej, jeśli nawet auto wykupimy, po jakimś czasie będziemy je chcieli zapewne zmienić na nowe, co powoduje dodatkowy problem związany z odsprzedażą pojazdu.

Istnieje alternatywa

Tymczasem wynajem długoterminowy, zwany również abonamentem, daje przedsiębiorcom o wiele większą wygodę użytkowania samochodu. Ubezpieczenia OC, AC i NNW są już wliczone w miesięczną ratę, podobnie jak przeglądy, pakiet serwisowy i ogumienie. W umowie przewidziane są także pakiet assistance oraz auto zastępcze w razie wypadku, czego w tradycyjnym leasingu nie znajdziemy.

Największą zaletą jest jednak brak konieczności wykupu, który zostawia nas z używanym autem. Abonament zakłada bowiem przemyślane podejście do korzystania z samochodu; płacimy za sam fakt jego użytkowania, a nie za pojazd, który szybko traci na wartości. Dzięki temu przedsiębiorca może zmieniać auto na nowe po każdej umowie i nie martwić się tym, że jego flota składa się z samochodów będących w coraz gorszym stanie technicznym.

Zmierzch leasingu

W Polsce dopiero od niedawna z wynajmu długoterminowego mogą korzystać także mniejsi gracze biznesowi. Wcześniej ta usługa zarezerwowana była wyłącznie dla większych firm. Wraz ze wzrostem popularności aut na abonament, stają się one coraz bardziej dostępne, a jednocześnie można z nich korzystać na coraz bardziej korzystnych warunkach. Wygoda użytkowania oraz szeroki pakiet usług wliczonych w miesięczną ratę sprawiają, że abonament stanowi realne zagrożenie dla leasingu w perspektywie najbliższych lat.


Czytaj także...


wynajem długoterminowy auta, auta poleasingowe, auto na abonament, wynajem aut,  auta używane, auto firmowe

Auto w abonamencie - to się opłaca!

Kupno samochodu za gotówkę to inwestycja duża i bezzwrotna - auto szybko traci bowiem na wartości. Podobnie jest z leasingiem, bo choć płatności rozłożone są w czasie, to w pewnym momencie przyjdzie nam wykupić pojazd. Warto zatem przyjrzeć się dokładniej opcji jaką jest wynajem długoterminowy, bo może się okazać, że już wkrótce sprzedaż aut za gotówkę stanie się całkowitym przeżytkiem.

2018-09-24 czytaj dalej

dowód rejestracyjny, polisa OC, mandat, samochody na abonament, samochody poleasingowe

Samochodem nareszcie bez dowodu rejestracyjnego

Od poniedziałku można będzie wsiąść do auta bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. W razie kontroli dane te zostaną sprawdzone w specjalnym systemie. Warto jednak poznać szczegóły długo zapowiadanej zmiany, aby nie dać się zaskoczyć w nieprzewidzianych sytuacjach. Nowe przepisy dotyczą także samochodów na abonament.

2018-09-28 czytaj dalej

Czy to już czas na zmianę opon?

Choć zimy w Polsce są w ostatnich latach łagodne, pogoda bywa nieprzewidywalna. Każdy z nas chciałby jak najdłużej jeździć na oponach letnich, aby zapewnić zimówkom mniejsze zużycie i założyć je dopiero wówczas, gdy przyjdzie na to odpowiedni czas. Czy jednak jesteśmy w stanie ustalić sobie bezpieczną granicę czasową, której nie należy przekraczać?

2018-10-30 czytaj dalej

Leasing czy najem? Praktyczne porady, które pozwolą Ci podjąć decyzję

Na polskim rynku wciąż istnieje wiele mitów na temat leasingu i abonamentu. Przez to wielu klientów wciąż waha się, jaką formę finansowania wybrać, by nie przepłacić. Warto więc rozłożyć obie opcje na czynniki pierwsze i przemyśleć, która z nich najlepiej wpisze się w nasze oczekiwania.

2018-11-29 czytaj dalej