Samochodem nareszcie bez dowodu rejestracyjnego

Od poniedziałku można będzie wsiąść do auta bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. W razie kontroli dane te zostaną sprawdzone w specjalnym systemie. Warto jednak poznać szczegóły długo zapowiadanej zmiany, aby nie dać się zaskoczyć w nieprzewidzianych sytuacjach. Nowe przepisy dotyczą także samochodów na abonament.

2018-09-28

Na to udogodnienie polscy kierowcy czekali od lat. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie jednych z najważniejszych dla kierowców dokumentów to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji prawa drogowego. Dzięki uruchomieniu systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) wszystkie dane, które dotychczas musieliśmy wozić w aucie, zostały wprowadzone do specjalnego systemu i z niego mogą być odczytywane w razie kontroli drogowej.

Nie daj się zwieść!

Nowe udogodnienie nie oznacza jednak, że dowodu rejestracyjnego czy polisy OC nie musimy posiadać w ogóle. Dalej pozostają one niezbędne, aby móc legalnie kierować pojazdem, jednak od 1 października możemy je zostawić w domu. Będą nam one potrzebne jedynie podczas załatwiania spraw formalnych, np. przy dokonywaniu przeglądu samochodu bądź jego sprzedaży.

Nowelizacja ustawy nie oznacza także, że przestają nas obowiązywać kontrole drogowe. Co więcej, komplet dokumentów należy posiadać przy sobie, jeśli nasz samochód został zarejestrowany w innym kraju, bądź jeśli wybieramy się za granicę.

Warto również pamiętać, że nowe udogodnienie nie dotyczy dokumentu prawa jazdy. Ten dalej musimy posiadać przy sobie, kiedy prowadzimy samochód. Niewykluczone jednak, że w świetle wprowadzanych zmian, za kilka lat wożenie go ze sobą również nie będzie konieczne.

Zatrzymanie dowodu

Wśród kierowców wątpliwość wzbudzić może także kwestia ewentualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego w razie kontroli. Do tej pory policjant mógł zatrzymać ten dokument, jeśli stwierdził, że pojazd zagraża bezpieczeństwu lub narusza wymogi ochrony środowiska. Dowód rejestracyjny mógł też zostać zatrzymany, jeśli samochód nie posiadał ważnego przeglądu.

Przepisy te nie ulegają zmianom, jednak od teraz dokument nie będzie odbierany kierowcom fizycznie. Policjant może bowiem zablokować dowód rejestracyjny w systemie informatycznym i wydać stosowne pokwitowanie. Odbiór dokumentu również nie będzie się już wiązać z jego rzeczywistym odzyskaniem, a jedynie "odblokowaniem" w CEPiK-u.

Nie zapomnij

Nowe zasady z pewnością ułatwią sytuację zwłaszcza tym osobom, które często korzystają z jednego pojazdu na zmianę. Dowód rejestracyjny i polisę OC możemy od poniedziałku spokojnie zostawić w domu. Jedynym utrudnieniem nowego rozwiązania zdaje się być zatem konieczność pamiętania, gdzie je odłożyliśmy, bo prawdopodobnie nie sięgniemy po nie znowu tak prędko :)


Czytaj także...


dowód rejestracyjny, polisa OC, mandat, samochody na abonament, samochody poleasingowe

Samochodem nareszcie bez dowodu rejestracyjnego

Od poniedziałku można będzie wsiąść do auta bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. W razie kontroli dane te zostaną sprawdzone w specjalnym systemie. Warto jednak poznać szczegóły długo zapowiadanej zmiany, aby nie dać się zaskoczyć w nieprzewidzianych sytuacjach. Nowe przepisy dotyczą także samochodów na abonament.

2018-09-28 czytaj dalej

Leasing czy najem? Praktyczne porady, które pozwolą Ci podjąć decyzję

Na polskim rynku wciąż istnieje wiele mitów na temat leasingu i abonamentu. Przez to wielu klientów wciąż waha się, jaką formę finansowania wybrać, by nie przepłacić. Warto więc rozłożyć obie opcje na czynniki pierwsze i przemyśleć, która z nich najlepiej wpisze się w nasze oczekiwania.

2018-11-29 czytaj dalej

wynajem długoterminowy aut, auto w leasingu, auto w abonamencie, abonament na auto, flota dla firm

Abonament i leasing – czym się różnią?

Przedsiębiorcy mają do wyboru wiele sposobów na pozyskanie samochodów firmowych. Do tej pory najczęściej wybieranymi były leasing oraz kupno auta, jednak zaczyna się to zmieniać. Opcja auta na abonament przekonuje do siebie coraz więcej firm, którym zależy przede wszystkim na zwiększeniu mobilności oraz optymalizacji kosztów. Dodatkowo przedsiębiorcy nie muszą się martwić nieprzewidzianymi kosztami ani wykupem.

2018-09-26 czytaj dalej

Listopad i grudzień ostatnią szansą na tańszy najem lub leasing

Minęło zaledwie kilka dni od ogłoszenia zmian w przepisach podatkowych dotyczących leasingu, a wielu przedsiębiorców już zastanawia się nad rejestrowaniem floty za granicą. Nowelizacja wprowadza limity finansowe, które sprawiają, że nie każde auto będzie można wliczyć w koszty przychodu. Kto zyska, kto straci i czy wśród nowych przepisów znajdują się też zmiany na dobre?

2018-11-09 czytaj dalej