Samochodem nareszcie bez dowodu rejestracyjnego

Od poniedziałku można będzie wsiąść do auta bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. W razie kontroli dane te zostaną sprawdzone w specjalnym systemie. Warto jednak poznać szczegóły długo zapowiadanej zmiany, aby nie dać się zaskoczyć w nieprzewidzianych sytuacjach. Nowe przepisy dotyczą także samochodów na abonament.

2018-09-28

Na to udogodnienie polscy kierowcy czekali od lat. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie jednych z najważniejszych dla kierowców dokumentów to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji prawa drogowego. Dzięki uruchomieniu systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) wszystkie dane, które dotychczas musieliśmy wozić w aucie, zostały wprowadzone do specjalnego systemu i z niego mogą być odczytywane w razie kontroli drogowej.

Nie daj się zwieść!

Nowe udogodnienie nie oznacza jednak, że dowodu rejestracyjnego czy polisy OC nie musimy posiadać w ogóle. Dalej pozostają one niezbędne, aby móc legalnie kierować pojazdem, jednak od 1 października możemy je zostawić w domu. Będą nam one potrzebne jedynie podczas załatwiania spraw formalnych, np. przy dokonywaniu przeglądu samochodu bądź jego sprzedaży.

Nowelizacja ustawy nie oznacza także, że przestają nas obowiązywać kontrole drogowe. Co więcej, komplet dokumentów należy posiadać przy sobie, jeśli nasz samochód został zarejestrowany w innym kraju, bądź jeśli wybieramy się za granicę.

Warto również pamiętać, że nowe udogodnienie nie dotyczy dokumentu prawa jazdy. Ten dalej musimy posiadać przy sobie, kiedy prowadzimy samochód. Niewykluczone jednak, że w świetle wprowadzanych zmian, za kilka lat wożenie go ze sobą również nie będzie konieczne.

Zatrzymanie dowodu

Wśród kierowców wątpliwość wzbudzić może także kwestia ewentualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego w razie kontroli. Do tej pory policjant mógł zatrzymać ten dokument, jeśli stwierdził, że pojazd zagraża bezpieczeństwu lub narusza wymogi ochrony środowiska. Dowód rejestracyjny mógł też zostać zatrzymany, jeśli samochód nie posiadał ważnego przeglądu.

Przepisy te nie ulegają zmianom, jednak od teraz dokument nie będzie odbierany kierowcom fizycznie. Policjant może bowiem zablokować dowód rejestracyjny w systemie informatycznym i wydać stosowne pokwitowanie. Odbiór dokumentu również nie będzie się już wiązać z jego rzeczywistym odzyskaniem, a jedynie "odblokowaniem" w CEPiK-u.

Nie zapomnij

Nowe zasady z pewnością ułatwią sytuację zwłaszcza tym osobom, które często korzystają z jednego pojazdu na zmianę. Dowód rejestracyjny i polisę OC możemy od poniedziałku spokojnie zostawić w domu. Jedynym utrudnieniem nowego rozwiązania zdaje się być zatem konieczność pamiętania, gdzie je odłożyliśmy, bo prawdopodobnie nie sięgniemy po nie znowu tak prędko :)


Czytaj także...


Najlepsze aplikacje dla kierowców – co warto pobrać na telefon?

Funkcjonowanie w dzisiejszym świecie ciężko jest sobie wyobrazić bez dwóch rzeczy: smartfona i samochodu. Coraz częściej te dwie rzeczy idą ze sobą w parze. Co prawda korzystanie z telefonu podczas jazdy jest niedozwolone, lecz istnieje wiele aplikacji, które nie tylko ułatwiają jazdę samochodem, ale także zwiększają nasze bezpieczeństwo. Warto je znać, zwłaszcza przed okresem wakacyjnych wyjazdów.

2019-05-31 czytaj dalej

Jak dbać o auto zimą - sprawdź, o czym pamiętać i w co się zaopatrzyć

Wilgoć, mrozy, gołoledź i szybko zapadający zmierzch – nadszedł najtrudniejszy okres dla kierowców. Na czas zimy warto zaopatrzyć auto w niezbędne akcesoria, a także odpowiednio zadbać o nasz pojazd. Dzięki temu nie będą mu straszne ani niskie temperatury, ani sól na drogach i ryzyko korozji.

2018-12-19 czytaj dalej

Parowanie szyb w samochodzie - jak sobie z nim radzić?

Tegoroczna zima powoli zaczyna odpuszczać. Oznacza to, że okazji do skrobania oszronionych szyb będzie coraz mniej. Pojawia się jednak inny problem – nadchodzi czas roztopów, a wraz z nimi dużej wilgoci. Wraz z dużymi wahaniami temperatur oznacza to, że szyby w naszych samochodach będą parowały bardziej, niż zwykle. Sprawdź, jakie są tego przyczyny i jak przeciwdziałać temu zjawisku.

2019-02-19 czytaj dalej

Dlaczego samochód zimą pali więcej i jak tego unikać?

>Wielu kierowców zna ten problem – na jednym tankowaniu zimą przejedziemy znacznie krótszy dystans, niż latem. Apetyt silnika wzrasta, gdy tylko nadchodzą chłodniejsze dni. Istnieją jednak techniki, które pozwolą nam ograniczyć zużycie paliwa w chłodniejsze dni i warto o nich pamięć, nie tylko zimą.

2019-01-23 czytaj dalej