trwa ładowanie...

Leasing czy najem? Praktyczne porady, które pozwolą Ci podjąć decyzję

Na polskim rynku wciąż istnieje wiele mitów na temat leasingu i abonamentu. Przez to wielu klientów wciąż waha się, jaką formę finansowania wybrać, by nie przepłacić. Warto więc rozłożyć obie opcje na czynniki pierwsze i przemyśleć, która z nich najlepiej wpisze się w nasze oczekiwania.

2018-11-29

W dobie dużej potrzeby mobilności, większość z nas chciałaby poruszać się nowym, salonowym autem. Nie każdy dysponuje jednak środkami na zakup nowego samochodu "od ręki", a co ważniejsze, nie wszyscy mamy jednakowy stosunek co do użytkowania auta. Posiadać czy wynajmować? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.

Kto powinien wybrać najem?

Do tej pory z leasingu mogły skorzystać jedynie firmy. Co jednak, jeśli nie prowadzimy działalności, a również chcielibyśmy skorzystać z podobnego rozwiązania? Właśnie dla takich osób został pomyślany wynajem długoterminowy, czyli tak zwane auto na abonament.

W tej opcji, w ramach stałej miesięcznej raty, mamy uwzględnione nie tylko samo auto, ale najczęściej także pakiet ubezpieczeń, a także okresowe przeglądy oraz dodatkowy komplet opon wraz z ich wymianą i przechowywaniem. Jest to zatem rozwiązanie dla osób ceniących wygodę – samochód można wymieniać co 2/3 lata na nowy. Tu samochodu nie zyskujemy na własność, ale dzięki o wiele niższym ratom możemy przestać martwić się utratą jego wartości.

Najważniejsze różnice między najmem i leasingiem

Decydując się na jedną z wymienionych form finansowania, warto być świadomym najważniejszych różnic między nimi. Pozwoli nam to dokonać świadomego wyboru.

 • wysokość raty – zwykle niższa jest w przypadku najmu, ponieważ płacimy tam za sam fakt użytkowania auta; w leasingu dążymy do spłacenia pojazdu, dlatego miesięczna rata jest wyższa o 30-50%, niż w abonamencie

 • długość umowy – w najmie długoterminowym zobowiązujemy się użytkować auto na okres najczęściej od 2 do 4 lat, natomiast w leasingu nawet do 7 lat

 • przebieg samochodu – wysokość raty i szacowana wartość samochodu na koniec umowy kalkulowane są w najmie w oparciu o deklarowane roczne przebiegi; leasingobiorca płaci tymczasem nieco wyższą miesięczną ratę, ale ma pełną swobodę w korzystaniu z samochodu

 • usługi dodatkowe – finansowanie w leasingu nazywane jest "gołym", ponieważ leasingobiorca musi sam zadbać o ubezpieczenia, przeglądy, naprawy, wymiany ogumienia itp.; w najmie są one już wliczone w miesięczną ratę

 • wykup samochodu – jest możliwy zarówno w najmie, jak i leasingu, jednak w tym drugim przypadku jest korzystniejszy finansowo; w najmie z każdą kolejną ratą spłacamy nie wartość samochodu, a utratę jego wartości, ale po zakończeniu umowy możemy wymienić je na nowe


Jak rozliczyć auto firmowe w leasingu i najmie?

Biorąc auto w leasingu lub w najmie, zyskujemy możliwość odliczenia podatku VAT. Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatkach, miesięczne raty za samochód kwalifikują się jako koszt uzyskania przychodu, o ile samochód nie przekracza wartości 150 tys. zł – o czym pisaliśmy tutaj.

 • leasing – opłaty leasingowe wraz z ratami mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, a amortyzacją samochodu zajmuje się podmiot finansujący; wydatki eksploatacyjne (paliwo, myjnia itp.) rozlicza się w kosztach uzyskania przychodu; zdolność kredytowa przedsiębiorcy nie zostaje naruszona

 • najem – czynsz za wynajem samochodu jest wydatkiem mającym charakter eksploatacyjny, zatem mięsięczne raty najmu rozliczane są w całości w kosztach, za wyjątkiem limitu wynikającego z prowadzonej przez firmę ewidencji pojazdu

Co po zakończeniu umowy na samochód?

Obie formy finansowania pozostawiają nam wybór dotyczący tego, co zrobić, gdy umowa dobiegnie końca.

W przypadku leasingu można:

 1. wykupić samochód, a jego wartość będzie wówczas znacznie niższa, niż rynkowa

 2. zrezygnować z wykupu, jeśli nie potrzebujemy używanego samochodu na własność

Najem długoterminowy pozostawia nam nieco szersze pole wyboru. W tej opcji można:

 1. oddać samochód podmiotowi finansującemu i bezkosztowo zrezygnować z dalszej współpracy

 2. wykupić samochód za jego wartość rynkową wycenioną przez rzeczoznawcę w momencie wykupu

 3. wymienić samochód na nowy, a tym samym w pewien sposób nadać opcji abonamentu ciągłość z zachowaniem pełnego komfortu użytkowania salonowego auta

Plusy i minusy obu rozwiązań

Podstawowym rozróżnikiem między omawianymi rozwiązaniami jest cel, do którego będzie dążył użytkownik samochodu. Osoby prywatne i przedsiębiorcy, którym zależy przede wszystkim na użytkowaniu samochodu oraz dużej wygodzie związanej z jego eksploatacją, powinny rozważyć wybór najmu długoterminowego. Ci, którzy chcą docelowo posiadać pojazd na własność, powinni natomiast pomyśleć o leasingu.

Istnieją także inne rozwiązania

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na samochód w leasingu, czy też w najmie, możesz skonfigurować dowolne auto oraz wyposażyć je według własnych preferencji. Jeśli jednak nie przekonuje Cię żadna z omówionych form finansowania, warto zastanowić się na opcją kredytowania.

Istotne podczas rozważania zakupu nowego auta jest bycie na bieżąco z wszelkimi aktualnościami związanymi z branżą motoryzacyjną. Na blogu Autoflix.pl znajdziesz artykuły, które zwiększą Twoją świadomość dotyczącą samochodów i najpopularniejszych form ich finansowania.


Czytaj także...


Czy to już czas na zmianę opon?

Choć zimy w Polsce są w ostatnich latach łagodne, pogoda bywa nieprzewidywalna. Każdy z nas chciałby jak najdłużej jeździć na oponach letnich, aby zapewnić zimówkom mniejsze zużycie i założyć je dopiero wówczas, gdy przyjdzie na to odpowiedni czas. Czy jednak jesteśmy w stanie ustalić sobie bezpieczną granicę czasową, której nie należy przekraczać?

2018-10-30 czytaj dalej

RAPORT: Wyprzedaż rocznika - czy to na pewno się opłaca?

Właśnie rozpoczął się najgorętszy okres dla sprzedawców aut – wyprzedaże rocznika 2018. Importerzy i salony prześcigają się w proponowaniu klientom konkurencyjnych ofert. Czy jest to jednak rzeczywiście dobry moment na zakup nowego samochodu, a przede wszystkim czy faktycznie oszczędzamy na takiej "okazji"?

2018-11-22 czytaj dalej

dowód rejestracyjny, polisa OC, mandat, samochody na abonament, samochody poleasingowe

Samochodem nareszcie bez dowodu rejestracyjnego

Od poniedziałku można będzie wsiąść do auta bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. W razie kontroli dane te zostaną sprawdzone w specjalnym systemie. Warto jednak poznać szczegóły długo zapowiadanej zmiany, aby nie dać się zaskoczyć w nieprzewidzianych sytuacjach. Nowe przepisy dotyczą także samochodów na abonament.

2018-09-28 czytaj dalej

wynajem długoterminowy samochodu, samochód poleasingowy, samochód na abonament, wynajem samochodów,

Samochód w abonamencie wychodzi taniej niż za gotówkę

Naprzeciw klientom, których zaporowe ceny nowych samochodów potrafią odstraszyć, wychodzi opcja auta na abonament. To rewolucyjne rozwiązanie zarówno dla biznesu, jak i osób prywatnych. To także złoty środek dla tych, którzy nie są przekonani ani do kupna auta za gotówkę, ani do leasingu.

2018-09-25 czytaj dalej

Powyższa prezentacja i kalkulacja stanowią zaproszenie do zawarcia umowy (art. 71 k.c.). Oferta handlowa w rozumieniu art. 66 k.c. może zostać złożona po dokonaniu oceny zdolności finansowej, od której uzależnione będzie zawarcie umowy. Zdjęcia mogą mieć charakter poglądowy.

Skontaktuj się z nami