trwa ładowanie...

Samochodem nareszcie bez dowodu rejestracyjnego

Od poniedziałku można będzie wsiąść do auta bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. W razie kontroli dane te zostaną sprawdzone w specjalnym systemie. Warto jednak poznać szczegóły długo zapowiadanej zmiany, aby nie dać się zaskoczyć w nieprzewidzianych sytuacjach. Nowe przepisy dotyczą także samochodów na abonament.

2018-09-28

Na to udogodnienie polscy kierowcy czekali od lat. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie jednych z najważniejszych dla kierowców dokumentów to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji prawa drogowego. Dzięki uruchomieniu systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) wszystkie dane, które dotychczas musieliśmy wozić w aucie, zostały wprowadzone do specjalnego systemu i z niego mogą być odczytywane w razie kontroli drogowej.

Nie daj się zwieść!

Nowe udogodnienie nie oznacza jednak, że dowodu rejestracyjnego czy polisy OC nie musimy posiadać w ogóle. Dalej pozostają one niezbędne, aby móc legalnie kierować pojazdem, jednak od 1 października możemy je zostawić w domu. Będą nam one potrzebne jedynie podczas załatwiania spraw formalnych, np. przy dokonywaniu przeglądu samochodu bądź jego sprzedaży.

Nowelizacja ustawy nie oznacza także, że przestają nas obowiązywać kontrole drogowe. Co więcej, komplet dokumentów należy posiadać przy sobie, jeśli nasz samochód został zarejestrowany w innym kraju, bądź jeśli wybieramy się za granicę.

Warto również pamiętać, że nowe udogodnienie nie dotyczy dokumentu prawa jazdy. Ten dalej musimy posiadać przy sobie, kiedy prowadzimy samochód. Niewykluczone jednak, że w świetle wprowadzanych zmian, za kilka lat wożenie go ze sobą również nie będzie konieczne.

Zatrzymanie dowodu

Wśród kierowców wątpliwość wzbudzić może także kwestia ewentualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego w razie kontroli. Do tej pory policjant mógł zatrzymać ten dokument, jeśli stwierdził, że pojazd zagraża bezpieczeństwu lub narusza wymogi ochrony środowiska. Dowód rejestracyjny mógł też zostać zatrzymany, jeśli samochód nie posiadał ważnego przeglądu.

Przepisy te nie ulegają zmianom, jednak od teraz dokument nie będzie odbierany kierowcom fizycznie. Policjant może bowiem zablokować dowód rejestracyjny w systemie informatycznym i wydać stosowne pokwitowanie. Odbiór dokumentu również nie będzie się już wiązać z jego rzeczywistym odzyskaniem, a jedynie "odblokowaniem" w CEPiK-u.

Nie zapomnij

Nowe zasady z pewnością ułatwią sytuację zwłaszcza tym osobom, które często korzystają z jednego pojazdu na zmianę. Dowód rejestracyjny i polisę OC możemy od poniedziałku spokojnie zostawić w domu. Jedynym utrudnieniem nowego rozwiązania zdaje się być zatem konieczność pamiętania, gdzie je odłożyliśmy, bo prawdopodobnie nie sięgniemy po nie znowu tak prędko :)Czytaj także...


Czy to już czas na zmianę opon?

Choć zimy w Polsce są w ostatnich latach łagodne, pogoda bywa nieprzewidywalna. Każdy z nas chciałby jak najdłużej jeździć na oponach letnich, aby zapewnić zimówkom mniejsze zużycie i założyć je dopiero wówczas, gdy przyjdzie na to odpowiedni czas. Czy jednak jesteśmy w stanie ustalić sobie bezpieczną granicę czasową, której nie należy przekraczać?

2018-10-30 czytaj dalej

RAPORT: Wyprzedaż rocznika - czy to na pewno się opłaca?

Właśnie rozpoczął się najgorętszy okres dla sprzedawców aut – wyprzedaże rocznika 2018. Importerzy i salony prześcigają się w proponowaniu klientom konkurencyjnych ofert. Czy jest to jednak rzeczywiście dobry moment na zakup nowego samochodu, a przede wszystkim czy faktycznie oszczędzamy na takiej "okazji"?

2018-11-22 czytaj dalej

Parowanie szyb w samochodzie - jak sobie z nim radzić?

Tegoroczna zima powoli zaczyna odpuszczać. Oznacza to, że okazji do skrobania oszronionych szyb będzie coraz mniej. Pojawia się jednak inny problem – nadchodzi czas roztopów, a wraz z nimi dużej wilgoci. Wraz z dużymi wahaniami temperatur oznacza to, że szyby w naszych samochodach będą parowały bardziej, niż zwykle. Sprawdź, jakie są tego przyczyny i jak przeciwdziałać temu zjawisku.

2019-02-19 czytaj dalej

Skąd wzięła się Škoda - 10 ciekawostek o popularnej marce

Škoda jest jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków marką. Czeski producent samochodów działa na rynku motoryzacyjnym już od 122 lat. Z okazji Miesiąca Škody w Autoflix.pl prezentujemy kilka ciekawostek o jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się marek motoryzacyjnych, o których z pewnością do tej pory nie wiedzieliście!

2019-04-09 czytaj dalej

Powyższa prezentacja i kalkulacja stanowią zaproszenie do zawarcia umowy (art. 71 k.c.). Oferta handlowa w rozumieniu art. 66 k.c. może zostać złożona po dokonaniu oceny zdolności finansowej, od której uzależnione będzie zawarcie umowy. Zdjęcia mogą mieć charakter poglądowy.

Skontaktuj się z nami